Čo je viskóza?

Čo je viskóza?

 

VISKÓZA

Viskóza je celulózové vlákno, ktoré sa vyrába už od 19. storočia ako náhradka hodváb a občas sa jej tiež (zvlášť medzi staršími ročníkmi) hovorí jednoducho "umelý hodváb". Často ho ale na štítkoch nájdete pod názvom rayon, pretože v textilnom priemysle sú výrazy rayon a viskóza brány ako synonymá.

Viskóza sa veľmi často dáva do ľanových látok ako prímes, je totiž výrazne lacnejšie ako ľan, navyše zlepšuje vlastnosti hrubších ľanových látok (sú potom mäkšie, príjemnejší na dotyk).

PLUSY viskózou
Viskóza je veľmi príjemná na nosenie. Je mäkká a splývavá.
Chladí, skvele sa tak hodí na leto.
Na rozdiel od iných materiálov nežmolkuje.
Netvoria sa v nej statická elektrina, takže nepriťahuje smietky a chlpy.

MÍNUSY viskózou
Niektoré látky majú tendenciu sa zrážať.
Je to krčivý materiál.
Častým praním sa viskózovej oblečenie ničí.

AKO sa prať viskózou
Dôležité je vedieť, že viskózové vlákna namočením slabnú (na rozdiel od bavlny), takže aby sa oblečenie nevyťahali, nesmie sa žmýkať (len vymačkať) a sušiť povešané. Platí to predovšetkým pre úplety, tkaniny sú k tomu menej náchylné. Častým praním sa viskózovej oblečenie ničia, takže keby ste si náhodou zaobstarali niečo drahšieho z umelého hodvábu, je lepšie dať to vyčistiť a pranie neriskovať.

Úpletové bielizeň z viskózy sa vo väčšine prípadov nie je nutné žehliť, ak sa tak predsa len rozhodnete, použite iba vlažnú žehličku.

                                                                                                            zdroj: https://www.modnipeklo.cz/material/viskoza/

Prihlásenie

Zoberte prosím na vedomie, že táto stránka používa cookies. Viac info